Publisert: 13. mai 2026

Nordsjøsild. Kvoteeininga i lukka kyst, og delkvoteeining i UK si sona

HØYRINGSSVAR FRÅ PELAGISK FORENING

FASTSETTING AV KVOTEEINING I LUKKA KYST, OG

DELKVOTEEINING I UK SI SONA i FISKET ETTER NORDSJØSILD I 2026

Pelagisk Forening viser til høyringsbrev av 8. mai 2026.

P.t er det ikkje storleiken på den norske kvoten avklart. Direktoratet skriv at «variasjonen i potensielle nivåer av kystgruppens kvote er liten. Dette gjør at nivået på overreguleringen i lukket kystgruppe kan vurderes uavhengig av nivået på den endelige kvoten.» Pelagisk Forening har ikkje innvendingar til dette.

2. Regulering av lukka kystgruppe

«2025 ble fisket på maksimalkvotene stoppet på høsten for å unngå at gruppekvoten ble overfisket. Dette, kombinert med det lave nivået på kystgruppens kvote inneværende år, kan tale for at overreguleringsgraden bør settes ned sammenlignet med tidligere år. Også det at kystgruppens makrellkvote er på et lavt nivå kan bidra til at det blir mer attraktivt og aktuelt å utnytte kvoten på nordsjøsild.» Pelagisk Forening er einige i dette.

Pelagisk Forening konstaterer at Fiskeridirektoratet likevel foreslår å ha same overreguleringsgrad i 2026 som i 2025. Dvs. 30 %.

Pelagisk Forening set pris på at direktoratet «Vi vil følge fisket tett, og vurdere behovet for eventuelle justeringer fortløpende.»

3. Fordeling av soneadgang i britisk sone og fastsetting av delkvoteeiningar

Pelagisk Forening har forståing for at det «har vist seg utfordrende å bestemme gode nivåer på maksimalkvotene som samtidig sørger for at adgangen fiskes opp, og unngår at fisket stoppes før alle aktuelle fartøy har fått anledning til å delta.»

Direktoratet foreslår at soneadgangen blir fordelt etter same nøklar som tidlegare år. Pelagisk Forening er einig i at soneadgangen i blir fordelt etter same nøklar som tidlegare år.

Fastsetting av delkvoteeiningar i britisk sone

Pelagisk Forening har ikkje innvendingar til at «Fiskeridirektoratet legger til grunn at delkvoteenhetene i britisk sone fastsettes basert på samme fremgangsmåte som tidligere år.»

Direktoratet skriv at «Fiskeridirektoratet vil følge fisket tett for alle grupper, og vurdere eventuelle justeringer fortløpende. Fisket på maksimalkvotene kan stoppes på kort varsel når adgangen på gruppe- eller totalnivå er beregnet oppfisket.»

Det er positivt at direktoratet føl fisket tett, men Pelagisk Forening forutset at reguleringa blir slik at ingen fartøy risikerer å mista tildelt soneadgang.